Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Insolvenční řízení a jeho průběh – dotazy ve videu

Video o průběhu insolvenčního řízení je volným pokračováním videoseriálu s dotazy na dluhy a oddlužení. Druhý díl vám pomůže rychle se v insolvenčním řízení zorientovat, co následuje po čem.

Video aktuálně přetáčíme v lepší kvalitě. Obsah videa si můžete projít hned teď.

Mám zájem o insolvenci

  1. Jaké jsou první kroky vedoucí k oddlužení? ↓ (1:40)
  2. Kdy dojde k podání insolvenčního návrhu? ↓ (2:06)
  3. Kdy proběhne zveřejnění v insolvenčním rejstříku? ↓ (2:06)
  4. Kdy je oddlužení povoleno a co to znamená? ↓ (2:32)
  5. Kdy se věřitelé přihlašují do řízení a jakou pro to mají lhůtu? ↓ (2:56)
  6. Kdy je ustanoven insolvenční správce a jaká je jeho úloha? ↓ (3:10)
  7. Co je to přezkumné jednání? ↓ (3:46)
  8. Pro koho je postaven insolvenční zákon? ↓ (4:22)
  9. A co má společného elektrikář a insolvenční specialista? ↓

Insolvenční řízení a jeho průběh – FAQ z videa

Dobrý den, vítám vás už u druhého dílu našeho videoseriálu, který věnujeme k zodpovězení nejčastějších otázek klientů. Jmenuju se Karolina Polochová, mám na starost marketing a sociální sítě v naší firmě. A představuji vám také kolegu, který je specialista v oblasti insolvenčního práva.

Společně pracujeme pro advokátní kancelář Martina Ludvíka, kde pod značkou abivia.cz pomáháme lidem s finančními neboli dluhovými problémy. V minulém díle jsme si nastínili všeobecné podmínky oddlužení a také okruh klientů, pro které jsou naše služby určeny. V dnešním videu se společně podíváme na samotný proces oddlužení, protože velmi častá otázka je, jak dlouho insolvenční řízení trvá?

Jsem klient, mám pocit jako většina, že budu pro vás velkým oříškem, že to nezvládnu.

↓ Bojím se insolvence. Co mi k tomu můžeš říct?

Za tu dobu více jak deseti let mé praxe můžu říct, že si tím prošli všichni klienti, kteří z toho na začátku měli strach. Řeknu příběh z nedávné doby. Přišel za mnou klient, který je elektrikář 30 let. Byl ve stejném věku jako já.  A pořád říkal, to neprojde, nebude to schváleno. Říkám, vy rozumíte elektrice? A my rozumíme insolvenčnímu právu. To, co mi říkáte, je normální, klasický a běžný případ. Pojďme do toho a budete normálně spát a v důchodu budete v pohodě. Takže to jenom na okraj.

↓ Jaké jsou první kroky vedoucí k oddlužení? (1:40)

Samotné insolvenční řízení a jeho průběh. Já to mám rozděleno na dvě nebo tři schůzky, kdy první schůzka je pouze informativní. Přijde klient, uděláme si propočet a řekneme si, co je k tomu všechno potřeba. Co musí doložit, abychom mohli insolvenční návrh zpracovat, a domluvíme se na další schůzce, kde mi klient donese veškeré podklady.

↓ Kdy dojde k podání insolvenčního návrhu? A kdy proběhne zveřejnění v insolvenčním rejstříku? (2:06)

Pokud je vše v pořádku, na třetí schůzce se podepisuje samotný insolvenční návrh. My poté odešleme insolvenční návrh na příslušný soud a v tom okamžiku je klient pod ochranou insolvenčního zákona, protože je v insolvenčním rejstříku. A to bych řekl, že je první takový bod, kdy klient začíná, nebo může začít klidně spát.

↓ Kdy je oddlužení povoleno a co to znamená? (2:32)

Následně, když je insolvenční návrh klienta na soudě, dnes je to trochu rychlejší, od 7 do 30 dnů si na soudě převezmou spis ke čtení, a pokud je všechno pořádku, tak začíná samotný proces oddlužení. Je vydáno povolení oddlužení a je určen insolvenční správce. To je další zásadní krok v oddlužení pro samotného klienta.

↓ Kdy se věřitelé přihlašují do řízení a jakou pro to mají lhůtu? (2:56)

Povolení oddlužení, jak já říkám, je startovní výstřel pro všechny věřitele. Protože od toho data jim začíná běžet dvouměsíční lhůta k tomu, aby se se svými pohledávkami přihlásili k danému soudu.

↓ Kdy je ustanoven insolvenční správce a jaká je jeho úloha? (3:10)

Insolvenční správce je člověk, který celým insolvenčním řízením provází samotného dlužníka a ten má hlavně na starosti, aby uspokojil v maximální možné míře všechny své věřitele. To znamená, že správce sleduje příjem dlužníka po celou dobu insolvenčního řízení. Po ukončení dvouměsíčního období, kdy se věřitele přihlašují, běží třicetidenní lhůta insolvenčního správce, kdy on vypracuje lidově řečeno závěrečnou zprávu a pozve si klienta na tzv. přezkumné jednání.

↓ Co je to přezkumné jednání? (3:46)

Na přezkumném jednání společně proberou všechny pohledávky, tzv. všechny přihlášky věřitelů. Následně se čeká na rozhodnutí soudu o určení splátkového kalendáře.

Dobře, děkuju. Tak to bylo velmi vyčerpávající povídání o celém procesu oddlužení. A možná bych ještě chtěla vypíchnout, že kolegovi se opravdu říká zabiják dluhů.

↓ Pro koho je postaven insolvenční zákon? (4:22)

Tak to mě těší, zabiják dluhů, ale… Je to poslání. A já bych měl pro všechny dlužníky takový jednoduchý vzkaz, co se týče samotného insolvenčního zákona. Je opravdu postaven pro vás. Pro všechny, kteří dlužíte, máte finanční problémy, a hlavně s finančními problémy se pojí psychické problémy a rodinné problémy. Využijte toho! Proto ten insolvenční zákon byl schválen, aby se člověk mohl vrátit do normálního života a do pracovního procesu.

Děkuji vám.  A my se společně uvidíme už brzo u dalšího dílu. Na viděnou.

Odkazy

Sepis a podání insolvenčního návrhu; Co se děje po podání insolvenčního návrhu na soud; Insolvenční řízení po povolení oddlužení; Insolvenční řízení po schválení oddlužení; Insolvenční právce; Jednání dlužníka s inolvenčním správcem

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.