Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Příjem jako podmínka insolvence – dotazy ve videu

Video o vztahu příjmu a oddlužení je volným pokračováním videoseriálu s dotazy na dluhy a oddlužení. V 4. dílu najdete vše o příjmech a oddlužení včetně mateřské, alimentů a ztráty zaměstnání.

Mám zájem o oddlužení

  1. Z kterých příjmů lze provádět insolvenční srážky?
  2. Jaké příjmy jsou v oddlužení nezabavitelné?
  3. Mohu o osobní bankrot požádat i na mateřské?
  4. Kdo jsou vyživované osoby a jak ovlivní mou insolvenci?
  5. Na co si dát pozor s nepřímo vyživovanými osobami?
  6. Komu a jaké změny musím v průběhu insolvence hlásit?
  7. Co když se mi v průběhu insolvence změní výše příjmu anebo ztratím práci?
  8. Jaký vliv na oddlužení má to, když se mi narodí dítě?

Insolvence a manželství – FAQ z videa

Dobrý den, vítám vás již u čtvrtého dílu našich otázek ohledně insolvence, a spolu s vámi také inženýrku Martinu Prudilovou, která má na starost Olomoucko a rozlehlé okolí. Jmenuji se Karolína Polochová. Dnešní díl budeme věnovat trošku specifičtějším otázkám. Začala bych u příjmů použitelných v oddlužení.

↓ Z kterých příjmů lze tedy provádět insolvenční srážky? (0:34)

Proto, aby člověk vůbec mohl jít do oddlužení, je potřeba prokázat, že má dostatečný příjem na splácení. To je zákonná podmínka, bez jejíhož splnění návrh ani nemůžeme odeslat na soud. Musíme nahlásit všechny příjmy, i ty, které případně nejsou použity pro srážky. Mezi použitelné příjmy pro srážky patří samozřejmě příjmy z práce, ať už ze mzdy, nebo z podnikání. U podnikatelů řešíme čistý příjem, to znamená hrubý příjem očištěný o výdaje spojené s podnikatelskou činností. Do příjmů se započítávají i různé dohody a přivýdělky. Měla jsem klienta, který dostával na stavbě každý měsíc 20 tisíc korun, ale protože to nebyla klasická pracovní smlouva či dohoda, exekutoři mu na to nepřišli. Až v okamžiku, když chtěl do oddlužení, tento příjem použil. Byl dostatečný i pro soud, jakožto příjem, ze kterého je možné provádět srážky.

↓ Jaké příjmy jsou v oddlužení nezabavitelné? (1:55)

Mezi příjmy, které si ponecháváte, náleží příjmy z výživného. Hradí je druhý rodič, mají tedy konkrétní účel. Stejně tak vám zůstanou sociální dávky, přídavky na děti či příspěvek v hmotné nouzi. Kdyby se tyto příjmy použily na něco jiného, vlastně by se porušila podmínka jejich přiznání.

↓ Mohu o osobní bankrot požádat i na mateřské? (2:28)

Příjmem do oddlužení je třeba i mateřská dovolená nebo rodičovský příspěvek. Tam ale většinou nastává problém, že tento příjem sám o sobě není dostačující pro to, aby dlužníkovi zůstala nezabavitelná částka a aby zbylo ještě něco na srážky.

↓ Kdo jsou vyživované osoby a jak ovlivní mou insolvenci? (2:58)

Vyživované osoby jsou lidé, ke kterým má dlužník vyživovací povinnost. Je to i manžel, manželka a jsou to samozřejmě děti, které ještě nemají vlastní příjem a nejsou schopny se živit nějak samy. Takže, mám-li vyživované osoby, zůstává mi větší nezabavitelná část.

↓ Na co si dát pozor u nepřímo vyživovaných osob? (3:26)

Nepřímo vyživovanou osobou je dítě, které se mnou nežije ve společné domácnosti a já mám určené výživné, abych mu poskytla vyživovací povinnost. Takže výše tohoto výživného se nepočítá do nezabavitelné částky. Výživné hradí správce ze srážek, které odcházejí z mého příjmu. To znamená, že já musím pohlídat, aby byl příjem dostatečně velký na to, že zůstane nezabavitelná částka. Bude tedy uhrazeno výživné a ještě zbude něco i na věřitele a na správce.

↓ Komu a jaké změny musím v průběhu insolvence hlásit? Co se stane, když dlužník v průběhu oddlužení například ztratí zaměstnání? (4:16)

Všechny změny v oddlužení se musí samozřejmě hlásit správci, popřípadě soudu, aby bylo na konci prokázáno splnění veškerých povinností, které dlužníkovi insolvenční zákon už uložil. Když tedy změním zaměstnání, musím to nahlásit. Doložím, jak jsem ukončila ten původní pracovní poměr a musím dodat novou pracovní smlouvu. Nemám-li ještě výplatní pásku, doložím mzdový výměr, aby bylo vidět, jaký očekávám příjem. A musím samozřejmě pracovat i s tím, jaká je výše příjmu v novém zaměstnání, aby pokračovalo plnění zákonné podmínky a příjem byl dostačující. Měl by být buď stejný, nebo ideálně vyšší.

↓ S tím ještě souvisí, co se stane, když má dlužník v průběhu oddlužení vyšší, případně nižší příjem. Jaká je jeho povinnost? (5:17)

Když mám nižší příjem, ale pořád ještě splňuji zákonnou podmínku minimální splátky, tak se nic zásadního neděje. Je pravda, že na konci oddlužení, když nebudou splněny podmínky pro automatické osvobození od úhrady zbytku dluhu, může správce prověřovat, jestli třeba snížení příjmu nebylo účelové, zda jsem se prostě takto nezařídila. Tak na to pozor. Když je příjem vyšší, tak to znamená, že je větší nezabavitelná částka, která se počítá vždy aktuálně z čisté mzdy. Ale vyšší je i splátka pro věřitele.

↓ Má na oddlužení vliv, když se dlužníkovi narodí dítě? (6:14)

Musím to samozřejmě zase nahlásit. Nejjednodušší je dodat rodný list. Zásadní je pak to, jestli jsem rodič, který zůstává na mateřské dovolené nebo na rodičáku, anebo rodič, který nadále pracuje. A narozené dítě je mou další vyživovanou osobou, to znamená, že mi má zůstávat nezabavitelná částka. Také musím pohlídat příjem, jak už jsme se bavili před chvílí, jestli je nižší, nebo vyšší, a doložit aktuální příjem. Kdybych byla matka na mateřské dovolené, tak doložit změnu příjmu.

Děkuji. Jak vidíte, inženýrka Martina Prudilová je opravdová profesionálka v oboru insolvence. Proto neváhejte a obraťte se na ni. Uvidíme se zase u dalšího dílu.

Odkazy

Provádění srážek v insolvenci; Nezabavitelná částka v insolvenci; Ztráta zaměstnání během insolvence;

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.