Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Aktuálně: Příspěvek 5000 Kč na dítě – kde a kdy podat žádost?

Aktualizováno: 15. 8. 2022

Vláda spouští žádosti o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč. Rodinám s příjmem do milionu korun hrubého za rok 2021, které pobírají přídavky na děti, ho začala vyplácet už od úterý 26. července, a to přes úřady práce.

Ostatní domácnosti mohou žádat od 15. srpna. Jaké jsou podmínky pro jeho čerpaní a koho konkrétně se tato finanční injekce bude týkat?

Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě 2021 – přídavek se rodinám určitě hodí

Příspěvek na děti je jedním z kroků, kterými vláda reaguje na zvyšující se ceny energií, potravin a dalších komodit, ať už v souvislosti s covidem-19, či válkou na Ukrajině. Současná situace rodin se z důvodu inflace stále zhoršuje a podle kabinetu na ně má ještě větší dopad než na důchodce. Ty letos vláda podpořila už několikátou valorizací důchodů.

„Chceme cíleně podpořit především rodiny s dětmi s nižšími a středními příjmy, ale také samoživitelky a samoživitele. Ti všichni jsou totiž nyní ohroženou skupinou obyvatel, protože na ně přímo dopadá zdražování energií, potravin i služeb. Příspěvek má rodinám pomoci s výdaji spojenými se začátkem školního roku,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).*

Koho se příspěvek 5000 Kč na dítě týká?

Jednorázový příspěvek 5000 Kč je určen všem dětem, které k 1. 8. 2022 nedovrší 18 let, tedy těm, které oslaví plnoletost nejdříve 2. 8. 2022. Rovněž mohou o příspěvek žádat rodiče dětí, které se narodí od srpna do konce letošního roku. Nejzazším termínem podání žádosti bude červenec 2023. Dalším předpokladem pro přiznání příspěvku je celkový příjem domácnosti dítěte, která v uplynulém roce nesmí přesáhnout jeden milion korun hrubého. To je zhruba 83 333 korun hrubého měsíčně. Třetí podmínkou je pak trvalý pobyt a bydliště dítěte v ČR.

V případě střídavé péče podá žádost o jednorázový příspěvek 5000 na dítě kterýkoli z rodičů

Nárok na příspěvek budou mít i cizinci, kteří v ČR dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů včetně vdovců a vdov po rodičích. Žádat mohou nejen zaměstnanci, ale lidé evidovaní mezi nezaměstnanými, ženy na mateřské či rodičovské dovolené nebo živnostníci.

V případě střídavé péče podá žádost kterýkoli z rodičů a příjmy bude prohlašovat za rodinu, se kterou dítě v době podání žádosti žije.

Má-li rodina více dětí, příspěvek se vztáhne na každé jednotlivé nezletilé dítě. Není žádné omezení na počet žádostí v rodině.

Jste samoživitel?

Na tuto otázku musí odpovědět ve formuláři každý žadatel. O koho přesně však jde? Zákon definuje samoživitele jako „osamělého rodiče“. Takovým je rodič, který je svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s druhem. Při hodnocení finanční situace domácnosti se tedy přihlíží jen k příjmu osoby, s kterou dítě ke dni podání žádosti žije. Příjem druha či družky rodiče je pak nutno v žádosti přiznat v případě, že společně s dítětem žije déle jak 3 měsíce.

Jaké příjmy se zohledňují při výpočtu nároku na přídavek?

Kromě standardních příjmů ze zaměstnání, z dohod a z podnikání se do milionového limitu budou počítat také příjmy z nájmu, alimenty, rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky, stejně jako tzv. ostatní příjmy (důchody, nemocenské, odměny, odchodné, výsluhy). V potaz se nebudou brát výdělky dětí na brigádách ani výhry.

Příjmy za rok 2021 v Kč Manžel Manželka
Hlavní pracovní poměr 651 000 Kč 0 Kč
Dohoda o provedení práce 0 Kč 38 000 Kč
Příjem z nájmu 0 Kč 0 Kč
Rodičovská dovolená 0 Kč 96 000 Kč
Sociální dávky 0 Kč 36 000 Kč
Podpora v nezaměstnanosti 47 000 Kč 0 Kč
Celkem za domácnost 868 000 Kč
   
Příspěvek na 1 dítě
5 000 Kč
Celkem příspěvek na 3 děti v domácnosti
15 000 Kč

U osob samostatně výdělečně činných půjde o příjem ze samostatné činnosti za rok 2021, který je pro účely daně z příjmů evidován finančními úřady. Živnostníkům s paušálem se bude jako příjem počítat minimálně polovina celostátní průměrné mzdy.

Rodiče nebudou příjmy nijak prokazovat, jejich výši uvedou v čestném prohlášení. Stát si bude data následně ověřovat u České správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Žadatelem je vždy jeden z rodičů, čestné prohlášení o příjmech dává za oba.

Kde a kdy žádat o přídavek 5000 na dítě?

Přídavek se začal už od 26. 7. 2022 vyplácet automaticky rodinám, které pobírají přídavky na děti, respektive měli na ně nárok za letošní červen. Ostatní rodiče budou muset podat žádost, a to některým ze dvou způsobů:

 • Elektronicky přes webovou aplikaci
 • Osobně na vybraných Czech POINTECH

Od 15. 8. začala pro účel podání žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě na webu MPSV fungovat aplikace. Žadatel se v ní ověří elektronickou identitou, mobilním klíčem eGovernmentu anebo skrz datovou schránku a vybere způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Po přihlášení se do aplikace samy nahrají důležitá data žadatele, která jsou o něm k dispozici v úředních databázích. Ten dále doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtne, že je samoživitel. Na závěr čestným prohlášení potvrdí, že příjmy jeho rodiny nepřesáhly v uplynulém roce 2021 milion korun hrubého.  „Měla by to být záležitost několika minut,“ prohlásil ministr Marian Jurečka.

Vedle této možnosti budou k dispozici i vybrané Czech POINTY, kde bude možné jednoduchou žádost vyplnit a podat osobně. Zprvu budou k podání žádosti sloužit pobočky na krajských, městských či obecních úřadech. Od října se k nim připojí také kontaktní místa Czech POINTů na poštách. V tomto případě bude stačit předložit občanský průkaz, vyplnit rodná čísla dětí a údaje o druhém rodiči.

Žádosti budou spuštěny od 15. srpna, takže od pondělí. Je ale na rodičích, jak rychle budou žádat, je to jejich rozhodnutí. Nemusí tedy využít hned termín 15. srpna,“ uvedl ministr Jurečka s tím, že lhůta pro podání žádosti skončí v červenci příštího roku. „Příspěvek pak bude vyplacen do 30 dnů ode dne podání žádosti,“ dodal.

Příspěvek 5000 Kč se bude vyplácet stejným způsobem, jako všechny ostatní sociální dávky, tedy bezhotovostně na účet anebo poštovní poukázkou.

Příspěvek na dítě ve vztahu k daním, exekucím a ostatním sociálním dávkám

 • Příspěvek nepodléhá zdanění – je osvobozen od daně z příjmů.
 • Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí a exekuce a nemůže být předmětem dohody o srážkách ze mzdy.
 • Příspěvek se nezapočítává do tzv. rozhodného příjmu – jeho vyplacení nemá vliv na nárok na ostatní dávky.

* Viz Jurečka, Marian. In Finexpert.cz dne 15. 6. 2022, e15.cz/prispevek-5000-na-dite-narok-a-zadost.

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci konzultaci zdarma

  Potřebujete pomoci?

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.