Volejte 777 722 822  

Příspěvek 5000 Kč na dítě: Jak a kde podat žádost?

Jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč schválila vláda. Rodinám s příjmem do milionu korun hrubého za rok 2021 ho začne vyplácet už v druhé polovině letošních prázdnin. Jaké jsou podmínky pro jeho čerpaní a koho konkrétně se tato finanční injekce bude týkat?

Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě 2021 – přídavek se rodinám určitě hodí

Příspěvek na děti je jedním z kroků, kterými vláda reaguje na zvyšující se ceny energií, potravin a dalších komodit, ať už v souvislosti s covidem-19, či válkou na Ukrajině. Současná situace rodin se z důvodu inflace stále zhoršuje a podle kabinetu na ně má ještě větší dopad než na důchodce. Ty letos vláda podpořila už několikátou valorizací důchodů.

„Chceme cíleně podpořit především rodiny s dětmi s nižšími a středními příjmy, ale také samoživitelky a samoživitele. Ti všichni jsou totiž nyní ohroženou skupinou obyvatel, protože na ně přímo dopadá zdražování energií, potravin i služeb. Příspěvek má rodinám pomoci s výdaji spojenými se začátkem školního roku,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).*

Koho se příspěvek 5000 Kč na dítě týká?

Jednorázový příspěvek 5000 Kč je určen všem dětem, které k 1. 8. 2022 nedovrší 18 let, tedy těm, které oslaví plnoletost nejdříve 2. 8. 2022. Rovněž mohou o příspěvek žádat rodiče dětí, které se narodí od srpna do konce letošního roku. Nejzazším termínem podání žádosti bude tedy leden 2023. Dalším předpokladem pro přiznání příspěvku je celkový příjem domácnosti dítěte, která v uplynulém roce nesmí přesáhnout jeden milion korun hrubého. To je zhruba 83 333 korun hrubého měsíčně. Třetí podmínkou je pak trvalý pobyt a bydliště dítěte v ČR.

V případě střídavé péče podá žádost o jednorázový příspěvek 5000 na dítě kterýkoli z rodičů

Nárok na příspěvek budou mít i cizinci, kteří v ČR dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů včetně vdovců a vdov po rodičích.

V případě střídavé péče podá žádost kterýkoli z rodičů a příjmy bude prohlašovat za rodinu, se kterou dítě v době podání žádosti žije.

Má-li rodina více dětí, příspěvek se vztáhne na každé jednotlivé nezletilé dítě. Není žádné omezení na počet žádostí v rodině.

Jaké příjmy se zohledňují při výpočtu nároku na přídavek?

Kromě standardních příjmů ze zaměstnání a z podnikání se do milionového limitu budou počítat také příjmy z nájmu, rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky, stejně jako tzv. ostatní příjmy.

Příjmy za rok 2021 v Kč Manžel Manželka
Hlavní pracovní poměr 651 000 Kč 0 Kč
Dohoda o provedení práce 0 Kč 38 000 Kč
Příjem z nájmu 0 Kč 0 Kč
Rodičovská dovolená 0 Kč 96 000 Kč
Sociální dávky 0 Kč 36 000 Kč
Podpora v nezaměstnanosti 47 000 Kč 0 Kč
Celkem za domácnost 868 000 Kč
   
Příspěvek na 1 dítě
5 000 Kč
Celkem příspěvek na 3 děti v domácnosti
15 000 Kč

U osob samostatně výdělečně činných půjde o příjem ze samostatné činnosti za rok 2021, který je pro účely daně z příjmů evidován finančními úřady. Živnostníkům s paušálem se bude jako příjem počítat minimálně polovina celostátní průměrné mzdy.

Rodiče nebudou příjmy nijak prokazovat, jejich výši uvedou v čestném prohlášení. Žadatelem je vždy jeden z rodičů, čestné prohlášení o příjmech dává za oba.

Kde podat žádost o přídavek 5000 na dítě?

Přídavek bude vyplacen automaticky rodinám, které mají v červnu nárok na příspěvek na dítě. Ostatní rodiče budou muset podat žádost, a to některým ze dvou způsobů:

 • Elektronicky přes webovou aplikaci
 • Osobně na vybraných Czech POINTECH

Od začátku srpna začne pro účel podání žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě na webu MPSV fungovat aplikace. Žadatel se v ní ověří elektronickou identitou a zaškrtne čestné prohlášení, že příjmy jeho rodiny nepřesáhly v uplynulém roce 2021 milion korun hrubého. Vedle této možnosti budou k dispozici i vybrané Czech POINTY, kde bude možné jednoduchou žádost vyplnit a podat osobně. Příspěvek 5000 Kč se bude vyplácet stejným způsobem jako všechny ostatní sociální dávky, tedy bezhotovostně na účet anebo poštovní poukázkou.

Příspěvek na dítě ve vztahu k daním, exekucím a ostatním sociálním dávkám

 • Příspěvek nepodléhá zdanění – je osvobozen od daně z příjmů.
 • Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí a exekuce a nemůže být předmětem dohody o srážkách ze mzdy.
 • Příspěvek se nezapočítává do tzv. rozhodného příjmu – jeho vyplacení nemá vliv na nárok na ostatní dávky.

* Viz Jurečka, Marian. In Finexpert.cz dne 15. 6. 2022, e15.cz/prispevek-5000-na-dite-narok-a-zadost.

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci konzultaci zdarma

  Sjednejte si zdarma nezávaznou konzultaci

  Na ní nemusíte podepisovat žádnou smlouvu, ani se nám k ničemu zavazovat. Pro sjednání bezplatné konzultace nám můžete ihned zavolat na telefonní číslo 777 722 822  nebo vyplnit a odeslat jednoduchý formulář

  Na základě vámi uvedeného PSČ vás do 24 hodin (v pracovní dny) bude kontaktovat insolvenční specialista přímo z vašeho okolí, což výrazně urychlí následnou komunikaci.

  Pole označená hvězdičkou (*) je nutné vyplnit.


  Data obsažená v dotazníku budou sloužit výhradně pro naše účely a nebudou poskytnuta nikomu dalšímu.

  Pomohli jsme 14 375 lidem z dluhů ve výši 13 521 326 132 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky