Chráněný účet pro dlužníky v exekuci a větší ochrana účtu manžela
Poslanci schválili znění zákona o tzv. chráněném účtu, na jehož prostředky nemůže exekutor sáhnout. Nelze je postihnout exekucí.
Oddlužení, tzv. osobní bankrot, je nástroj, jak řešit úpadek dlužníka. Dlužník je osobou, která o něj žádá a musí splnit stanovené podmínky. Je-li dlužník zaměstnán a jsou-li na jeho příjem nařízeny srážky ze mzdy v důsledku exekuce či výkonu rozhodnutí, musí se po zahájení insolvenčního řízení vypořádat zaměstnavatel, respektive jeho mzdová účetní, se situací, jak správně postupovat při provádění srážek z příjmů dlužníka. A toto v praxi není jednoduchá ani jednoznačná věc.
Zdrojem všech otázek a sporných bodů při provádění srážek v praxi je faktický souběh řízení o výkonu rozhodnutí nebo exekučního řízení (dále jen souhrnně „exekuce“) a insolvenčního řízení. Vedle sebe totiž běží současně insolvenční řízení a řízení exekuční. Odpovědi pro řadu otázek jsme schopni získat, pokud víme, jak se daná řízení chovají a které z nich má přednost. Začněme tedy zahájením insolvenčního řízení.
Po zahájení insolvenčního řízení mimo jiné platí, že exekuci lze nařídit, ale již ne vykonat. Exekutor tedy nemůže v rámci exekuce činit úkony, které jsou faktickým prováděním exekuce (prodej majetku, použití prostředků z obstaveného účtu a další). Z tohoto pravidla ovšem existuje výjimka: i po zahájení insolvenčního řízení lze provádět takové úkony v exekuci, které směřují k zajištění majetku dlužníka. A to je zejména případ srážek ze mzdy dlužníka. Jsou-li tedy nařízeny v rámci exekuce srážky ze mzdy či jiných příjmů dlužníka, pak tuto činnost v exekuci lze provést i po zahájení insolvenčního řízení, jde-li o zajištění majetku dlužníka pro případné další fáze insolvenčního řízení nebo řízení exekučního.
Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?
Chci konzultaci zdarmaČastou otázkou této fáze insolvenčního řízení je, jak má mzdová účetní jednat, jsou-li již srážky z dřívější doby nařízeny a prováděny. Zde je nutno si uvědomit, že zaměstnavatel (a tím pádem ani mzdová účetní) nejsou účastníkem insolvenčního řízení – toto se na ně nevztahuje. V rámci insolvenčního řízení jim ani zákon, ani soud nestanovil jakékoliv povinnosti. Naopak v rámci exekučního řízení jsou jim stanoveny povinnosti zcela jednoznačně a jasně. Zejména povinnost provádět srážky z příjmů dlužníka. Proto musí mzdová účetní plnit povinnosti stanovené jí rozhodnutím exekutora a to dle jeho pokynů. Právě exekutor je osoba, která by měla bezodkladně vydat zaměstnavateli povinného pokyn, jak postupovat s dalšími srážkami. V souladu s insolvenčním zákonem.
Správný postup v této fázi insolvenčního řízení je srážky z příjmů dlužníka provádět tzv. deponovat srážky u zaměstnavatele, a to na základě příkazu exekutora mzdové účetní, aby srážky z příjmů dlužníka prováděla, ale neodváděla je jemu, nýbrž je deponovala. A záleží pak na dalším vývoji insolvenčního řízení, jak bude s deponátem naloženo.
Dalším milníkem, který ovlivňuje provádění srážek z příjmů dlužníka žádajícího o oddlužení, je pak rozhodnutí insolvenčního soudu, jímž se zjišťuje úpadek dlužníka. Po vydání takovéhoto rozhodnutí, které je při oddlužení začleněno v rozhodnutí o povolení oddlužení, nelze exekuci provést vůbec. Z tohoto jednoznačně vyplývá, že od daného rozhodnutí soudu se ze zákona neprovádí žádné úkony v exekuci. Mzdová účetní pak může zastavit provádění srážek i bez pokynu exekutora. Do hry ale vstupuje nový hráč, a to je insolvenční správce.
Insolvenční správce je v průběhu insolvenčního řízení jmenován do své funkce soudem v rozhodnutí o zjištění úpadku dlužníka. A součástí tohoto rozhodnutí je i uložen povinnosti dlužníku hradit zálohy na odměnu insolvenčního správce. A s ohledem na skutečnost, že do majetkové podstaty dlužníka spadá všechen majetek, který dlužník má v okamžiku zahájení insolvenčního řízení a nabude během něj, a to včetně postižitelné části příjmů dlužníka, správce jednoznačně sdělí mzdové účetní, aby prováděla srážky ze mzdy a opět je deponovala pro případnou příští potřebu v rámci insolvenčního řízení.
Posledním bodem, který ovlivňuje činnost mzdové účetní, je pak rozhodnutí o tom, jak se úpadek dlužníka vyřeší. Zde stále platí, že exekuci nelze vykonat. V našem případě počítejme s tím, že oddlužení bude schváleno.
Bude-li oddlužení schváleno zpeněžením majetkové podstaty, nebude příjem dlužníka po schválení oddlužení podléhat srážkám za mzdy a insolvenční správce po mzdové účetní nemůže požadovat, aby po dobu průběhu řízení prováděla srážky a poukazovala mu je. Příjmy dlužníka i jiný majetek nabytý po schválení oddlužení zpeněžením majetkové podstaty není součástí majetkové podstaty a dlužník je oprávněn s ním disponovat. Mzdové účetní tak odpadá povinnost provádět srážky ze mzdy. Srážky ze mzdy a jiných příjmů mohou být prováděny pouze pro další „nové“ exekuce vedené proti dlužníkovi pro pohledávky, které nejsou zahrnuty v insolvenčním řízení.
Dojde-li ke schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, soud zaváže přímo plátce příjmů dlužníka, aby tento prováděl po dobu oddlužení srážky ze mzdy či jiných příjmů a poukazoval je insolvenčnímu správci. Zde je poprvé upravena povinnost pro zaměstnavatele dlužníka a jeho mzdovou účetní výslovně. Ta pak po dobu oddlužení provádí srážky z příjmů dlužníka a poukazuje je insolvenčnímu správci k dalšímu nakládání s nimi.
Poslední otázkou našeho tématu je okolnost, jak se bránit situaci, kdy je v rámci exekuce požadováno provádění srážek, i když by tak tomu již být nemělo. Zde je třeba si uvědomit, že plátce příjmů dlužníka je povinen v rámci exekuce jednat dle pokynů exekutora a těmito je vázán. A při nečinnosti exekutora tak může dojít k tomu, že by měly být nadále prováděny srážky i přes to, že z insolvenčního zákona vyplývá opak.
Naštěstí insolvenční zákon dává pravomoc insolvenčnímu soudu přezkoumávat úkony činěné v exekuci po zahájení insolvenčního řízení a v případě jejich rozporu se zákonem je prohlásit za neúčinné. Podnět k takovému přezkumu pak může dát nejen dlužník, ale i jakákoliv jiná osoba. Tímto způsobem lze účinně a rychle zabránit neoprávněným srážkám z příjmů dlužníka.
Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?
Chci konzultaci zdarmaPomohli jsme 12 091 lidem z dluhů ve výši 12 018 463 714 Kč.
Poslanci schválili znění zákona o tzv. chráněném účtu, na jehož prostředky nemůže exekutor sáhnout. Nelze je postihnout exekucí.
Jaké mají dlužníci v insolvenci možnosti v případě, že se jich dotkla mimořádná opatření vlády? Jak zabránit zrušení oddlužení?
Přejeme Vám úspěšný a příjemný nový rok plný zdraví a životního elánu!