Insolvence a manželství. Je vhodné uzavřít manželství v oddlužení?
Insolvence není překážkou pro uzavření manželství. Sňatkem se situace dlužníka v oddlužení ani jeho manžela nemění. Pouze nevznikne společné jmění manželů. Rozvod pro dlužníka v oddlužení znamená ukončení manželství, ale rozhodně nenaruší (neukončí) probíhající insolvenci.
Uzavření manželství v insolvenci
Insolvence neboli oddlužení nijak nebrání ani nepřekáží uzavření manželství mezi dvěma dospělými osobami. Lze tedy bez dalšího uzavřít manželství, i když se dlužník nachází v insolvenci. Podobně je možno bez omezení uzavřít manželství s osobou, která na sebe vyhlásila osobní bankrot.
Insolvence před manželstvím
Sňatek s osobou v oddlužení nebude mít žádný přímý dopad na druhého z manželů. Manželé dlužníků v insolvenci se nikde neevidují, nikam nehlásí nebo nezapisují. Uzavření manželství s osobou v oddlužení neohrozí osobní práva druhého z manželů. To samé platí i o majetku, které partner dlužníka vlastní v době uzavření sňatku. Tento majetek je ve výhradním vlastnictví manžela dlužníka a dlužníkovo oddlužení se jej nikterak nedotkne.
Společné jmění manželů
Uzavřením manželství obvykle vzniká společné jmění manželů. Toto společné jmění tvoří vše (majetek i dluhy), které oběma manželům vzniknou za doby trvání manželství. Z tohoto obecného pravidla existuje několik výjimek, například majetek nabytý dědictvím či darem. Takový majetek je ve výhradním osobním vlastnictví toho z manželů, který jej uvedeným způsobem nabyde.
Svatba s člověkem v insolvenci?
Insolvence a svatba se vzájemně nevylučují. Stavba v insolvenci je možná kdykoli. Může ale vzniknout společné jmění manželů, když je jeden z nich v oddlužení? Odpověď zní: Ne, nemůže. Podobně jako v konkurzu, v němž je vznik společného jmění zákonem zakázán, platí zákaz vzniku společného jmění i v oddlužení. Oba manželé mají po sňatku oddělený vlastní majetek, kterým disponují samostatně a odděleně od majetku druhého z manželů.
Společné jmění manželů vzniká až v okamžiku, kdy soud rozhodne o ukončení insolvence.
» Insolvence a manželství ve videu
Insolvence v manželství
Vstup jednoho z manželů do insolvence v době trvání manželství je možný, stejně jako společný osobní bankrot manželů (lidově „manželská insolvence“). Podoba oddlužení manželů se liší podle toho, zda jsou v úpadku oba dva, či jen jeden a zda podstoupí insolvenci společně.
Insolvence obou manželů
Nachází-li se oba manželé v úpadku, je nejvhodnějším postupem společné podání návrhu na povolení oddlužení. Na základě toho je zahájeno jejich společné oddlužení. Ve společném oddlužení manželů se na ně po dobu trvání insolvenčního řízení hledí stejně, jako by se jednalo o jediného dlužníka. Vstup do insolvence bez druhého manžela by vedl k osvobození pouze jednoho z manželů, zatímco proti druhému by věřitelé pořád mohli zahájit exekuci a vymáhat po něm zbývající nesplacenou část dluhů.
Kdy se vyplatí oddlužení jen jednoho z manželů?
Individuální osobní bankrot je výhodný v případě, kdy je zadlužený jen jeden z manželů a jeho dluhy vznikly ještě před svatbou. V takovém případě je nadbytečné, aby manželé šli do oddlužení společně, neboť druhý z manželů nemá dluhy a nenachází se v úpadku.
Dalším případem vhodným pro insolvenci bez manžela je situace, kdy si dluhy pořídí jeden z manželů bez vědomí druhého. Zde je pak možné použít zákonné obrany a prohlásit dluhy za výhradní dluhy pouze toho z manželů, který si je pořídil. To je ale třeba průkazně doložit, např. tím, že je na smlouvě o půjče podpis pouze jednoho z manželů.
Vztahuje se insolvence jednoho z manželů na druhého?
Insolvence jednoho z manželů má přímý vliv jen na majetek ve společném jmění manželů (SJM). Oddlužení jednoho z manželů nijak nedopadne na majetek druhého z manželů v jeho výhradním vlastnictví. Pokud má např. manželka dluh, ale auto je ve výhradním vlastnictví manžela (auto není součástí SJM), nezahrnuje se auto jako majetek do oddlužení, ze kterého by se provádělo uspokojení pohledávek věřitelů. Věřitelé manžela, který se zadlužil a chce jít do oddlužení, mohou pro uspokojení svých pohledávek očekávat zpeněžení jen takového majetku druhého manžela, jenž patří do SJM. Častým příkladem může být např. vybavení domácnosti.
Vypořádání společného jmění manželů
V obou výše uvedených případech, jak u společného oddlužení manželů, tak i u samotného oddlužení jen jednoho z nich, dochází při rozhodnutí o schválení oddlužení k vypořádání jejich společného jmění. To v praxi znamená rozdělení jejich majetku mezi manžele, buď rovným dílem, nebo dle dříve uzavřené dohody mezi nimi. Přičemž případnému prodeji bude podléhat v oddlužení majetek obou z nich, jedná-li se o společné oddlužení, nebo jen manžela, který jde do insolvence – v případě, kdy o oddlužení tento manžel žádá sám.
Insolvence manželů – kalkulačka
Insolvenční kalkulačka manželů vám pomůže spočítat, kolik by vám po schválení manželské insolvence zůstávalo peněz ze společných příjmů. Základními podmínkami pro vyhlášení bankrotu manželů jsou:
- dluhy u dvou a více věřitelů,
- měsíční příjem, který pokryje nezabavitelnou částku a splátky alespoň 3 300 Kč,
- neschopnost splácet své dluhy.
Podmínky pro vstup do oddlužení musí splňovat každý z manželů. Dále platí, že návrh na povolení oddlužení musí pro manžele sepsat osoba k tomu oprávněná, kterou je advokát, insolvenční správce, notář, exekutor, nebo tzv. akreditovaná osoba.
Insolvence manželů a rozvod
Je možný rozvod v insolvenci? Ano, rozvod může proběhnout kdykoliv během oddlužení, nemá totiž na probíhající oddlužení žádný vliv. Pouze v případě společného oddlužení manželů mají rozvedení manželé povinnost sdělit tuto skutečnost insolvenčnímu správci. Žádné rozdělení insolvence po rozvodu se nekoná.
Jak pokračuje insolvence po rozvodu?
Situace se může bude různá podle toho, zda se v oddlužení nacházeli oba manželé (společně), nebo jen jeden z nich. Nicméně dopad rozvodu na insolvenci nebude ani v jednom případě významný.
1. Společné oddlužení manželů po rozvodu
Po rozvodu nedochází v případě rozvodu manželů, kteří požádali o společné oddlužení, k rozdělení probíhajícího řízení na dvě různá řízení každého z manželů. Insolvenční řízení pokračuje dál beze změny. Platí totiž zákonná fikce, že se na schválené společné oddlužení manželů pohlíží jako na řízení jednoho jediného dlužníka, a to po celou dobu trvání tohoto řízení. Bez ohledu na skutečnost, zda manželství mezi oběma dlužníky trvá, nebo ne. Insolvence po rozvodu pokračuje stejným způsobem jako doposud – z příjmů rozvedených manželů se provádějí srážky a ty jsou používány na uspokojení pohledávek jejich věřitelů.
S ohledem na skutečnost, že při vstupu rozvádějících se manželů do oddlužení došlo k vypořádání jejich společného jmění, nebude mít rozvod ani důsledek v tom, že by se toto společné jmění vypořádalo.
2. Oddlužení jednoho z manželů po rozvodu
Obdobně se nic po rozvodu nezmění ani u oddlužení, kdy se v oddlužení nacházel jen jeden z manželů. Stále platí, že manžel – dlužník je v úpadku a řeší jej oddlužením. Jeho oddlužení pokračuje v nezměněné podobě dále.
Ke změně nedochází ani na straně manžela, který v oddlužení není. Nijak se na oddlužení druhého z manželů nepodílel a nebude se podílet ani po rozvodu. Jeho společné jmění s manželem – dlužníkem bylo vypořádáno už při vstupu zadluženého manžela do oddlužení. Proto dopad rozvodu na majetkové poměry nebo závazky manželů nebude žádný.
Srážky v insolvenci po rozvodu
Srážky pro insolvenci budou po rozvodu prováděny z příjmů rozvedených manželů stejně jako před rozvodem. Jak jsme uváděli výše, pro společné oddlužení manželů platí, že se na toto oddlužení po celou dobu jeho trvání hledí, jako by se jednalo o oddlužení jediného dlužníka.
V důsledku toho nebude mít ani rozvod jakýkoli vliv na průběh insolvenčního řízení. Bude pokračovat stejným způsobem i po případném rozvodu. Srážky budou prováděny z příjmů rozvedených manželů a odváděny do jejich společného oddlužení.
Srážky z příjmů se po rozvodu nezmění ani v případě jediného manžela – dlužníka, který šel do insolvence sám. Tento bude po rozvodu stále povinen dát k dispozici své příjmy pro provádění srážek pro své oddlužení. Kdežto druhý z manželů žádnou podobnou povinnost po rozvodu nemá, stejně jako ji neměl ani před ním.
Jde zrušit společná insolvence?
Společnou insolvenci (společné oddlužení manželů) lze ukončit jedině tak, že soud zastaví celé insolvenční řízení. K tomu je třeba návrhu obou manželů dlužníků. Pokud se tito na zastavení společného oddlužení dohodnou a podají návrh na zastavení soudu, soud jejích oddlužení zastaví. Po zastavení společného oddlužení nic nebrání tomu, aby každý jeden z manželů, nebo i oni oba společně znovu o oddlužení požádali.
» Jak a kdy může dlužník zrušit oddlužení?
Co když jeden z manželů přestane platit insolvenci?
Okolnost, že se jeden z manželů během společného oddlužení přestane podílet na plnění oddlužení, nemá žádný přímý vliv na průběh samotné insolvence. Při společném oddlužení manželů se na jejich oddlužení hledí, jako by se jednalo o oddlužení jednoho jediného dlužníka. Proto neplnění oddlužení některým z manželů, typicky pro přechodnou nebo trvalou ztrátu příjmů, nebude samo o sobě důvodem pro zrušení oddlužení.
Zrušení oddlužení hrozí, pokud není oddlužení plněno alespoň v minimálním rozsahu
Ke zrušení oddlužení může popsaná situace vést tehdy, když příjem druhého z manželů sám o sobě nebude dostatečný k tomu, aby bylo oddlužení plněno alespoň v zákonném minimálním rozsahu (cca 3 300 Kč měsíčně). V takovém případě reálně hrozí, že insolvenční soud probíhající oddlužení na návrh insolvenčního správce zruší.